PORTRET INACZEJ

2017-09-11T08:10:24+00:00Wrzesień 3rd, 2017|

Poznaj reguły i zacznij je łamać. Obserwując prace innych fotografów oraz doskonaląc własny warsztat zauważyłem, iż niejednokrotnie naprawdę udane zdjęcia powstały poprzez złamanie reguł fotografii. Mam jednak świadomość, iż żeby je naginać lub łamać trzeba w pierwszej kolejności dobrze je poznać.

Poniżej zamieszczam kilka propozycji na wykonanie niestandardowej fotografii portretowej.

1. Baw się światłem i cieniem
Mój ukochany światłocień w fotografii portretowej ma praktycznie nieograniczone zastosowanie. Dodające tajemniczości oświetlenie z tyłu lub wprowadzające ciekawy nastrój oświetlenie boczne to tylko przykładowe pomysły. Warto poeksperymentować z czasem naświetlania oraz tzw. „light painting” czyli malowanie światłem.

2. Zaskakuj kompozycją
Bardzo ciekawe ujęcia możemy uzyskać również poprzez łamanie zasad kompozycji, np. jednej z najpowszechniejszych zasad trójpodziału i umieścić fotografowaną osobę centralnie w środku kadru lub przy jednej z krawędzi.

3. Pozowanie a naturalność
Wykonując komercyjną fotografię portretową priorytet zazwyczaj kładziemy na wykonanie ujęć, które gwarantują realizację zlecenia. Po ich wykonaniu warto jednak zaproponować modelowi niestandardowych ujęć, np. podskoków czy zdjęć z przedmiotami teoretycznie nie pasującymi do danej stylizacji, sytuacji itp. O ile to możliwe warto fotografować osoby w ich naturalnym środowisku, tam gdzie czują się jak najbardziej komfortowo. Stwarza to szansę na uzyskanie zdjęć, które nie będę zagrożone filtrem pozowania.

POZNAJ ZASADY, ŻEBY MÓC JE ŁAMAĆ

4. Ważna rola detali
Czasem warto skupić swoją uwagę na fotografowaniu detali, czyli w przypadku fotografii portretowej na jednym zdjęciu umieszczamy nie zdjęcie całej osoby, ale np. jej oczy, dłonie, biodra itp. Takie ujęcia wprowadzą pewną tajemniczość, dzięki której obserwator może na chwilę skupić wzrok na danym elemencie i zadać sobie pytania: co jest ukryte poza kadrem, kim jest fotografowana osoba, czym się zajmuje …

5. Emocje w spojrzeniu poza kadr
Na wielu fotografiach portretowych model patrzy w obiektyw i niejednokrotnie zdarza się, iż takie zdjęcia tracą na naturalności. Zachęćmy modela do „rzucenia okiem” poza kadr i sprawdźmy ile może zyskać nasze zdjęcie.

About the Author: